Haziran Şehitleri ve Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Kurucu Önderi Komutan Ulaş Bayraktaroğlu...

Haziran Şehitleri ve Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Kurucu Önderi Komutan Ulaş Bayraktaroğlu Almanya’nın Münih Şehrinde Anıldı

Haziran Şehitleri ve Devrimci Komünarlar Parti’si kurucusu Rojava şehidi komutan Ulaş Bayraktaroğlu 18 Haziran günü Almanya’nın Münih şehrinde anıldı.

Anma Haziranda düşen Yoldaşlarımız ve komutan Ulaş Bayraktaroğlu şahsında, Türkiye, Kürdistan ve tüm dünya devrim ve sosyalizm şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından komutan Ulaş Bayraktaroğlu için hazırlanmış sinevizyon gösterimi gösterildi.

Sinevizyon gösteriminin akabinde Birleşik Devrimci Parti temsilcisi, Komutan Ulaş Bayraktaroğlu şahsında tüm dünya devrim ve sosyalizm şehitlerine atfen konuşma yaptı. Konuşmasında ‘tarihin hiç bir sayfası yoktur ki devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehadetlerin olmadığı, hiç bir tek gün yoktur ki bedel ödenmedigi, düşenlerimizin olmadığı. Mücadelede yitirdiğimiz tüm yoldaşlarımız özel ve anlamlıdır. Düşen hiç bir yoldaşımız diğerinden daha yüce ve degerli değildir. Onlar bizlerin, bizde olanların somutlaşmış, cisimleşmiş halleridir. Ulaş yoldaş bu anlamda ayrı bir yere sahiptir. Ulaş yoldaş tüm devrimci kesimler tarafındanda bilinirki sıçrama yaratmış Devrimci Komünarlar Parti’sinin ve Birleşik Özgürlük Güçleri’nin kuruluşunda aktiv görev almış ve her alanda buna öncülük ederek en önde tüm mücadelelerde göğüs göğüse, siper sipere carpışmıştır. Ve yine dediği gibi birkez doğmuş ve birkez ölmüş, ikisinide bir devrimciye bir öndere yakışır şekilde layıkıyla yaşamış bizlere örnek olmuş, yürüdüğümüz yolda son nefesinde dahi bizlere öncü ve rehber olmuştur. Ulaş yoldaş bire bir pratiğiyle yarattığı devrimci değerlerle, öncülüğün ve önderliğin ne olduğunu yeniden hepimize anımsatmış, önderliğin ve öncülüğün en önde olmakla var olabileceğini kanıtlamış ve bunun canlı kanıtı olmuştur.’ diyerek komutan Ulaş Bayraktaroğlu’nu, tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde yitirdiklerimizi andı.

Birleşik Devrimci Parti temsilcisinin konuşmasının ardından anma şehidlerimiz Hazirancılar için hazırlanan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Sinevizyon gösteriminin ardından Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi Hazirancılara, sürece ve yitirdiklerimize ilişkin konuşma yaptı.

Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi konuşmasında, Haziran ayının büyük direnişlerin, mücadelelerin ayı olduğu, newrozla başlangıcını bulan, baharda filizlenen mücadele dinamiklerinin Haziran ayında patladığını bunun en somut ifadelerinin yitirdiğimiz yoldaşlarımızın ve 1970 15-16 Haziran direnişi ile 2013 Büyük Haziran Direnişinin olduğunu ifade etti.

Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi konuşmasının devamında Haziran’da yitirdiğimiz yoldaşlarımızı anarak şu noktaları vurguladı:

“Bölgemiz bir devrim coğrafyasıdır. Ödediğimiz bedellerin tümünün büyük bir devrim hareketi olarak ileriye sıçratılmasının koşulları mevcuttur.

Devlet yarattığı büyük terör dalgasıyla güçlü olduğu ve her türlü muhalefeti ezebileceği imajını yaratmaya çalışıyor. Azgınca saldırıyorlar. Tam tersine en zayıf dönemlerinden geçiyorlar. Uluslararası alanda, kendi cephelerinde ve halk muhalefeti karşısında aslında en zayıf dönemlerini yaşıyorlar.

Bu anlamda kazanmak için tüm nesnel koşullar vardır.

Asıl mesele devrimci hareketteki sağ tasfiyeci anlayışlar ve her türlü taktik ve stratejik yetersizliklerimizdir. Her cephede mücadelemizi bu sorunlarımız üzerinde yoğunlaştırdığımızda kazanmamız kesindir.”

Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisinin konuşmasının ardından Partiya Yekîtiya Demokrat (PYD) temsilcisi konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında, şehidlerimize, enternasyonalizme ve Ortadoğu devrimine sıklıkla değindi.

Konuşmaların ardından sohbet eşliğinde anmamız bir süre daha devam etti. Sohbet kısmında anmaya katılan dostlardan birisi, Ulaş Bayraktaroğlu ve ailesiyle olan bağınada değinerek Ulaş yoldaşla ilgili bazı aneknotlar anlatarak anmamıza katkıda bulundu.

Anma acılarımızda, anmalarımızda ortaklaştığımız kadar mücadelede de ortaklaşmanın gerekliliği vurgulanarak sona erdirildi.

Emek ve Özgürlük Cephesi Avrupa İnsiyatifi