2 Haziran’da Rojova’nın Cizire Kantonu, Nestel Köyü’nde IŞİD ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren Birleşik Özgürlük Güçleri savaşçısı Mahir Arpaçay Yoldaşımızın cenazesi 10 Haziran Çarşamba günü düzenlenen bir törenle toprağa verildi. Mahir Arpaçay Yoldaşımızın cenazesi öğlene doğru Mardin’den hareket eden uçakla İstanbul Atatürk Havaalanına geldi. Buradan bir araç konvoyu eşliğinde alınan cenaze, namazın kılınacağı Halkalı Zeynebiye Camiine getirildi. Burada Caferi geleneklerine uygun olarak yapılan cenaze namazının ardından önce imam sonra da Şehidimizin babası Necefkulu Arpaçay bir konuşma yaptı. Cephede Tamer Arda adını aldıktan sonra onunla aynı ay içerisinde şehit düşmesine vurgu yapan konuşmasında baba Necefkulu Arpaçay oğluyla gurur duyduğunu bir kez daha belirtti ve şunları söyledi: “Mahir, IŞİD’e karşı savaşırken iki arkadaşını kurtarmak için kendisini ön cepheye attı ve iki kurşunla yaşamını yitirdi. Azeri halkı bizi kucakladığı ve yalnız bırakmadığı için teşekkür ederiz. Azeri halkının geçmişi matemle doludur. Tamer Arda benim önderimdi, oğlum da onun adını aldı. Onu da Haziran ayında kaybetmiştik”
Daha sonra dini sloganların yanı sıra “Mahir Arpaçay Onurumuzdur”, “Mahir Arpaçay Ölümsüzdür”, “Katil IŞİD Hesap Verecek”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” ve mahalledeki cemaatin o an geliştirdiği “Kahrolsun IŞİD, Kahrolsun Amerika”, “Suriye IŞİD’e mezar Olacak” “Azeri Eğilmez, Mahirler Ölmez” sloganları ile naaş, cenaze arabasına yerleştirildi ve yola çıkıldı. Fatih Caddesine kadar kalabalık bir kortejle yapılan yürüyüşte yine sloganlar atılmaya devam etti. Burada “Mahir, Hüseyin, Ulaş, Kurtuluşa Kadar Savaş” sloganı da atıldı. Birçok ilçeden gelen otobüsler ve mahalleden kalkan otobüslerle kalabalık bir kitle bu şekilde Kayabaşı Mezarlığı’na doğru yola çıktı.
Mezarlığa yaklaşık 200 metre kala uygun bir alanda araçlardan inenkitle, burada bir yürüyüş korteji oluşturdu ve buradan mezarlığa kadar sloganlarla yüründü. Mezarlıkta Mahir Yoldaşımızın cenazesi toprağa verilip dini tören tamamlandıktan sonra Mahir Arpaçay için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve sloganlar atıldı. Mahir Arpaçay’ın vasiyeti üzerine önce “Bir Oğul Büyütmelisin” şarkısı çalındı. Sloganlardan sonra Mahir Yoldaşımızın Annesi Yüksel Arpaçay’ın isteği üzerine Grup Yorum’un “Büyü” şarkısı çalındı. İlk olarak HDP temsilcinin yaptığı konuşmada Mahir Arpaçay’ın azeri kimliğine vurgu yapılarak, ortadoğudaki halkları birbirine düşman etme politikalarının boşa çıkarıldığına, Mahir Yoldaşın bunun en somut ve en güzel örneği olduğuna vurgu yapıldı.
Daha sonra söz alan ve yaklaşık Mahir’den bir hafta önce şehit düşenBedrettin Akdeniz’in annesi ise bugünün bir yas günü olmadığına vurgu yaptı. Ölülerin arkasından ağlanır, bizim evlatlarımız ölmedi, yaşıyorlar sözlerinin öne çıktığı konuşma kitleden büyük alkış aldı ve ardından “Bedrettin Akdeniz Ölümsüzdür”, “Bedrettinden Mahire Sürüyor Mücadele” sloganları atıldı.
Daha sonra Mahir Yoldaşımızın eniştesi onun için “Sen Ölmedin Yiğidim” şarkısını söyledi. “Cephe” Marşımızın da söylendiği mezar başındaki konuşmalar Emek ve Özgürlük Cephesi, SDP, Türkiye Gerçeği, ESP, TÖP-G adına yapılan açıklamalarla devam etti.
        Cenazeye Kaldıraç, BDSP, Alınteri, YAKAY-DER ve yine Rojova’da şehit düşen Niyazi Ağrınaslı’nın (Paramaz Kızılbaş) annesi Nuran Ağrınaslı ve daha bir çok devrimci, Mahir’in seveni ve yakını katıldı.
Cenazenin ardından Mahir Yoldaşımızın ailesinin oturduğu Halkalı’daki Kamışlı Yöre Derneğinde verilecek yemeğe katılmak üzere yeniden yola çıkıldı. Aile, üç gün boyunca bu dernekte taziyeleri kabul edecek.
Emek ve Özgürlük Cephesinin Cenazede Okunan Metnini ve Cenazenin Diğer Fotoğraflarını Görmek İçin Burayı Tıklayın.