Balkan ülkelerinin güvenli ülkeler kategorisine alınması ve sınır dışı tehditlerini protesto eden 40 kişilik ilticacı bir grup Almanya´nın Regensburg şehrindeki DOM kilisesini bu gün sabah saatlerinden itibaren işgal etti. İşgalciler arasında aileler ve çok sayıda çocuk bulunuyor. Şu ana kadar sesiz bir şekilde eylemlerini sürdüren ilticacı grup; güvenli ülke ilan edilen batı Balkan ülkeleri ile ilgili kararlar geri alınıncaya ve kalma hakları kabul edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar.

Bu arada Kilise önünde de bir grup. eylemcilerle dayanışmak amacıyla öğlen saatlerinde bir araya gelerek bir miting gerçekleştirdiler. Yerel anti-faşist gruplar da sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalarla; herkesi eylemcilerle dayanışmaya çağırıyorlar. İhtiyaç duyulan şeyler: Bebek bezi, bebek maması, biberon, battaniye, uyumak için gerekli malzemeler ve yiyecek malzemeleri.

Kilise yönetiminin polis müdahalesi istemediği,bu insanların sorunlarının çözümü için politik karar mercilerini göreve davet ettiği ve öncelikli görevin bu insanların kalabilecekleri hijyenik ve diğer tüm kalma koşullarının sağlandığı bir ortamın yaratılması çabası içinde olduğu açıklandı kilise çevrelerince.

 

ED Regensburg

 

DOM Kilisesini İşgal eden grubun açıklaması:

 

Bizler Sırbistanın, Makedonyanın, Bosnanın, Kosaovanın, Karabağ vede Arnavutluk’un güvenli ülkeler olarak ilan edilmesine karşı mücadele ediyoruz. Bu karar geri alınmalıdr! Bazılarımız sınır dışı tehditi altındayız. Hatta bazılarımız şimdiye kadar sınır dışı edilmiş olmalıydı. Son aylardaki yasa değişiklikleri ile bizler için durum çok kötüleşti. Son zamanlarda Almantaya gelerek sığınma talebinde bulunmak isteyenler çoğu zaman buraya gelebilmeyi başarmaları bile imkansızlaşmıştır.

Balkanlardan gelen ilticacılar (başkalarıda dahil) şzel kaplara konularak %100 yakın oranda ret edilen iltica başvurularının incelenmesini beklemek zorundadırlar. Bir oturum hakkımız baştan itibaren zorlaştırılmış ve yasalarla engellenmiştir. Toplu sınırdışı olsun yada sözüm ona „gönüllü geri dönüşler“ olsun: Paçalanmış ilticacılar arasında bizler için oturum hakkı perspektivi mimnimum olarak değerlendirilmektedir. Buna uygun olarakta, burada eşit haklara sahip bir yaşam kurmanın yolları bizler için kapatılmıştır. 3 aydan berimi yoksa 20 yıldan berimi bizler buralarda kalıyoruz fark etmez. Geldiğimiz üllkelere döndüğümüzde daha kağıtlarımız incelenir incelenmez dışlanma, takibe uğrama, horlanma ve ırkçılık bizleri beklemektedir. Ve orada, Batı Avrupadan gelen hiç bir bağış bizlerin problemlerini çözemez! Problemlerimizin çözümü buradadır! Bizler artık saklandığımız yerlerde kalamayız! Biz sadece artık yollarda olabiliriz-yada bir şeyi işgal etmeliyiz.

 

BAYERN VE BÜTÜN ALMANYADAN BİZLERLE DAYANIŞMADA BULUNULMASINI RİCA EDİYORUZ VE BİZLERE DESTEK OLAN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ!!!

SINIR DIŞINDAN ETKİLENEN İNSANLAR ROMANO JEKIPE ANO

 

13612330_1076901659068818_5116925096072765160_n d4 d5 d6 ddd